Strona Główna
  Rodzaje Kredytów
  Kredyt Bankowy
  Hipoteka Odwrócona
  Dom czy Mieszkanie?
  Szybkie Kredyty Online
  Szybki Kredyt Pozabankowy
  Pożyczki i Kredyty dla Firm
  Kredyty Chwilówki
  Kontakt
 
 


Hipoteka OdwróconaOdwrócona hipoteka polega na tym, że osoba, która posiada nieruchomość i chciałaby uzyskać dodatkowy dochód, może zapisać swoje prawo własności bankowi, który w zamian będzie wypłacał jej dożywotnią rentę (jest ona więc zatem jednym ze sposobów uwolnienia kapitału, który jest zamrożony w nieruchomości). Wysokość, jak i moment rozpoczęcia wypłat tej renty zależy od wartości nieruchomości oraz indywidualnych umownych ustaleń z bankiem.

Takie rozwiązanie już od kilkudziesięciu lat funkcjonuje w krajach Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych i cieszy się stosunkowo dużą popularnością. Do wprowadzenia hipoteki odwróconej na rynek polski przymierzają się także krajowe banki i ubezpieczyciele, którzy przeprowadzili już w tym zakresie badania rynku i twierdzą, iż ten absolutnie nowy produkt w Polsce też się przyjmie. Z drugiej jednak strony w Polsce mieszkania nadal stanowią dobro, którego pozyskanie, szczególnie dla ludzi młodych, jest trudne i stanowią one główny element spadkowy. Zjawisko mieszkań opuszczonych bądź niechcianych w naszym kraju występuje bardzo rzadko i to najczęściej na terenach wiejskich. Problemem jest również brak odpowiednich przepisów prawnych i podatkowych, a także trudność z prawidłowym oszacowaniem maksymalnej wysokości świadczenia dla emeryta oddającego nieruchomość bakowi, a także długość jego życia..

Hipoteka odwrócona to zatem dobre rozwiązanie dla osób otrzymujących niskie świadczenia emerytalne i nie mających rodziny, którzy w ten sposób otrzymaliby dodatkową pomoc finansową.Na rynku stosowane są dwa warianty wypłaty należności klienta. W pierwszym przypadku klient pozostaje właścicielem nieruchomości, a bank udziela kredytu pod jej zastaw. Po śmierci właściciela nieruchomość zostaje sprzedana, a kwota uzyskana z transakcji reguluje zobowiązania wobec banku. Ewentualna nadwyżka zostaje przekazana spadkobiercom. Drugie rozwiązanie polega na przekazaniu bankowi prawa własności nieruchomości w zamian za dożywotnią dzierżawę. Bank będzie wypłacał środki finansowe albo w postaci jednorazowej wypłaty całej kwoty lub miesięcznej (kwartalnej, półrocznej) renty. Istnieje także możliwość połączenia jednorazowej wypłaty gotówki i okresowych rat.

W krajach zachodnich banki i ubezpieczyciele sami wyszukują atrakcyjnych nieruchomości i proponują właścicielom powyższe rozwiązanie.

Z szacunkowych wyliczeń wynika, iż wysokość transakcji wyniesie około 40 – 60 proc. bieżącej wartości nieruchomości. I tak, jeśli właściciel mieszkania ma 60 lat, a jego nieruchomość została wyceniona na 400 tys. zł, to może on liczyć na rentę w wysokości około 1,7 – 1,9 tys. zł miesięcznie. A 65-latek, który posiada mieszkanie lub dom warte 500 tys. zł, może otrzymać 2 tys. zł miesięcznie. W obydwu przypadkach dodatkowym jednak założeniem jest, iż takie wypłaty są możliwe przez około 20 lat.

Czy więc takie rozwiązanie uzyska popyt w Polsce? Jedni twierdzą, że tak, chociażby na starzenie się społeczeństwa. Inni natomiast bardziej pesymistycznie pochodzą do tego rozwiązania, twierdzą, iż jeszcze długo w naszym kraju będzie to produkt niszowy.